دوشنبه 18 آذر 1398  
چاپ
هنرهای سنتی و صنایع دستی

هنـرهای سنتی و صـنایع دستی

بعد از چند بار زیارت ، زائر به بازار می رود تا برای دوستان و اقوام هدیه ای به عنوان سوغات بگیرد . معمولاً تسبیح و مهر و سجاده و عطر و نبات و زعفران و زرشک فراوان است و بیشتر سوغات مشهد را این چیزها تشکیل می دهند .

زعفران و زرشک

زعفران از ارزشمندترین محصولات کشاورزی ایران است که امروزه کشت آن عمدتاً در مناطق مرکزی و جنوبی خراسان است و اصلی ترین سوغات شهر مشهد به شمار می رود که گردشگران و زائران از بازارهای شهر آن را تهیه می کنند . معمولاً خرید زعفران همراه با زرشک صورت می گیرد .

نقل ، نبات ، سوهان

نبات ، نقل در انواع گردویی ، بادام زمینی ، بادام درختی ، گلاب ، گشنیزی و زعفرانی ، شکلات زنجفیلی ، و کاک رضوی به عنوان سوغات مخصوص شهر مشهد نیز از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند .

ادویه هفت قلم

یکی دیگر از سوغاتی های مشهد ، نوعی ادویه موسوم به “هفت قلم” است که بیشتر در آبگوشت ، خورشت و دیگر غذاهای ایرانی استفاده می شود . این ادویه مخلوطی است از دارچین ، سماق ، گلپر ، زنجبیل ، فلفل سیاه ، فلفل قرمز و زردچوبه که در مراکز عرضه آنها ، به طرز زیبایی به رنگ های مختلف در کنار هم دیده می شود . از انواع دیگر آن
می توان به ادویه پلویی و ادویه هجده رنگ اشاره نمود .

عطریات

فروشگاه ها و مغازه هایی که این سوغاتی را عرضه می کنند ، با چیدمان بسیار زیبای ویترین ها در رنگ های مختلف ، عطرهایی با رایحه های گوناگون از جمله گل سنجد ، کبری ، گل مریم ، گل نرگس ، بهار نارنج ، زعفران ، گل یخ و یاس سفید ارایه می دهند . عطر حرم ، عطر گل محمدی و یاس از بهترین عطریات مشهد به شمار می روند .

انگشتر و زینت آلات فیروزه و عقیق

فیروزه تراشی و عقیق تراشی در استان خراسان رضوی از اهمیت و جایگاه والایی برخوردار بوده و زینت آلات ساخته شده با نگین این سنگ ها امروزه در زمره سوغاتی است که زائران و مسافران شهر مشهد به رسم تبرک به شهرهای خود می برند . از این سنگ انواع گردنبند ، انگشتر و … ساخته و به بازار عرضه می شود .

صنایع دستی مشهد نیز شهره عام و خاص است . از فرش های دست باف ، گلیم و جاجیم های الوان ، پارچه های الوان ، پارچه های متنوع ، سنگ تراشی و قلم زنی روی سنگ ، ساخت ظروف از سنگ ، هر کاره ، پاپیه ، ماشه ، قلم زنی روی فلزات ، پخت انواع کاشی هفت رنگ و معرق ، معر ق روی چوب ، پیله کشی ابریشم ، فیروزه تراشی ، عقیق سازی ، ساخت جواهر آلات و ابریشم بافی ، نقاشی روی چرم ، سفال و سرامیک سازی ، تراش روی شیشه ، مینا کاری ، منبت کاری روی چوب و ….

تعداد مشاهده: 1000