دوشنبه 18 آذر 1398  
چاپ
پارک ها و بوستان ها

پارک ها و بوستانها

 

پارک کوه سنگی:

در جنوب مشهد در انتهای خیابان کوهسنگی ،در دامنه کوه های جنوبی مشهد بوستانی بزرگ و زیبا قرار دارد.این پارک دارای استخری زیبا و رستورانی برای پذیرایی عمومی می باشد.

پارک ملت مشهد

پارک ملت بوستانی است در غرب شهر مشهد و حاشیه بلوار وکیل آباد است.مساحت این پارک 720 هزار متر مربع است.پارک ملت بزرگترین پارک مشهد و یکی از زیباترین پارکهای ایران به شمار میرود.این پارک دارای فضای سبز بزرگ،امکانات بهداشتی،مسجد، شهربازی،میادین ورزشی،مجتمع فرهنگی-هنری،کتابخانه و استخر شنا میباشد.

بزرگترین چرخ فلک خاورمیانه در پارک ملت مشهد در سال 1384 به بهره برداری رسید.این چرخ فلک با 250 تن وزن قادر خواهد بود در یک دور کامل 448 نفر را به ارتفاع 80 متر بالا ببرد و سر نشینان این چرخ فلک می توانند تمام نقاط مشهد را ببینند.این چرخ فلک را بخش خصوصی و طی دو سال نصب و راه اندازی کرده است.گفتنی است چرخ فلک پارک ملت مشهد پس از شهرهای لندن و توکیو سومین چرخ فلک بزرگ دنیا محسوب میشود.

پارک جنگلی وکیل آباد

پارک جنگلی وکیل آباد نزدیکترین ییلاق عمومی مشهد است که در فاصله 8 کیلومتری شمال غرب مشهد قرارگرفته و بلوار عریض و بسیار زیبای وکیل آباد-میدان آزادی را به روستا و پارک جنگلی وکیل آباد متصل می نماید.مساحت وکیل آباد بیش از 70 هکتار و دارای رودخانه ای فصلی است.

 

بوستان حجاب (پارک ویژه بانوان)

شهريور ماه سال ۸۵ همزمان با اعياد شعبانيه نخستين بوستان بانوان مشهد با عنوان «حجاب» در منطقه ۲ شهرداري در خيابان هدايت غربي به بهره برداري رسيد.

اين بوستان با اين هدف ايجاد شد که بانوان بتوانند به آساني ورزش و تفريح کنند، تا بدين شکل انگيزه و فرصت مناسب ورزش کردن در ميان بانوان که امروزه به نوعي با معضل آپارتمان نشيني و زندگي ماشيني مواجه اند، ايجاد شود.

اين بوستان با وسعت 12.5هکتار شامل ۵ هکتار فضاي سبز است که به وسيله شبکه آبياري تحت فشار، آبياري مي شود. سطح پياده روي اين بوستان ۳۰هزار مترمربع و سطح آسفالت اجرا شده آن نيز ۲۵هزار مترمربع است. ورزش صبحگاهي همگاني، سالن هاي ورزشي سرپوشيده، بوفه و زمين ورزش کودکان از ديگر امکانات اين بوستان است.

پارک امت

پارك امت در انتهاي سي متري طلاب با 30300 مترمربع وسعت قرار گرفته است . اين پارك با انواع گونه هاي گياهي مزين شده و داراي شهر بازي كوچكي مي باشد .

 

باغ ملی

باغ ملی مشهد بوستانی کوچک است که در یکی از خیابان‌های قدیمی مشهد قرار دارد. این خیابان در زمانهای قدیم “ارگ” نام داشته و امروزه به نام امام خمینی(ره) شناخته میشود که در کنار بازار جنت قرار دارد . در زمانهای قدیم “ارگ شهر” یا ارگ اولیه جز املاک محمود سیستانی بود و. همچنین آب قنات رکن‌آباد که یکی از قنات‌های معروف و قدیمی شهر مشهد میباشد نیز از وسط این باغ گذر میکرد. این باغ در سال 1345 شمسی بوسیله حاج‌ حسین ملک وقف شهرداری مشهد شد .

 

باغ وحش وکیل آباد

در جنوب غربی مشهد و هم جوار با پارک جنگلی وکیل آباد، باغ وحش وکیل آباد، تنها باغ وحش مشهد قرار دارد. در این باغ وحش از انواع گونه‌های حیوانی نگهداری می‌شود.

 

کوهستان پارک شادی

کوهستان پارک شادی مشهد در شهر مقدس مشهد به وسعت هجده هکتار در انتهای وکیل آباد واقع شده است. این پارک یک مکان تفریحی چند منظوره است که مورد توجه اقشار مختلفی بوده است. پارک شادی مشهد دارای شهر بازی , قایق سواری , موتورسواری , تاب کودک , تاب خانواده , کالسکه سواری و… می باشد. از امکانات این پارک میتوان به رستوران , نمازخانه , فوریت های پزشکی , فروشگاه های بزرگ و متععد و استراحت گاه های خانوادگی و… اشاره کرد.

 

پارک پردیس قائم

اين پارك در شمال مشهد واقع گرديده و از جنوب به بلوار صدمتري قائم محدود شده است . اين مكان علاوه بر دارا بودن گونه هاي گياهي بسيار داراي ساختمان موزه ايراني ، مكان بازيهاي كامپيوتري ، آلاچيق ، بوفه و آبنماي موزيكال است .

تعداد مشاهده: 947