دوشنبه 18 آذر 1398  
چاپ
زیارتگاه ها و اماکن مذهبی

 

حرم مطهر رضوی:

مراجعه شود به لینک حرم مطهر در سایت

خواجه ربیع:

«ربیع بن حیثم»مشهور به خواجه ربیع از جمله شیعیانی است که به زهد مشهور بوده است.بقعه او در وسط باغی با گنبدی مرتفع قرار دارد.تاریخ ساختن مربوط به قرن 11 هــ ق و از بناهای مهم دوران سلطنت شاه عباس اول صفوی در خراسان است.این زیارتگاه در انتهای خیابان«خواجه ربیع»واقع است.در کنار آرامگاه «خواجه ربیع» یکی از گورستانهای بزرگ و عمومی مشهد قرار دارد.

خواجه مراد

«هرثمه بن اعین»مشهور به خواجه مراد از یاران امام رضا (ع)بوده است که در سال 210 هـ ق وفات یافته است.اکنون مقبره  وی در 14 کیلومتری جنوب شرقی مشهد در بلندی های مشـرف بر بینالود قرار گرفته است که به واسطه این مکان زیارتی فروشگاه ها و مغازه های زیادی در ارتفاع و با حرکت به سمت قله پدید آمده اند و این مکان زیارتی با وجود کوه های جالب  و فروشگاه های متعدد برای کوهنوردان تبدیل به مکانی سیاحتی نیز شده است.برای رفتن به این مکان جالب از مسیر فرعی جاده بهشت رضای مشهد یک انشعاب به سمت راست جاده جدا میشود که با قرار گرفتن در این مسیر به سمت این کوه های زیبا حرکت میکنید.

 گنبد سبز

بنای گنبدی شکلی در اواسط خیابان دکتر با هنر(خاکی)واقع شده که به جهت رنگ فیروزه ای آن،به گنبد سبز معروف است.این بنا مدفن«شیخ محمد مومن»عارف استر آبادی است که کتاب «تحفه حکیم»در طب قدیم،اثر این دانشمند می باشد.این ساختمان در سال 1011 هجری قمری به دستور شاه عباس ساخته شده است.

پیر پالان دوز

«شیخ محمد عارف»متوفی به سال 985 هـ ق مشهور به پیر پالاندوز از زهاد معروف زمان خود بوده است.از آن جهت که این عارف برای امرار معاش،پالاندوزی میکرده به «پیر پالاندوز»شهرت یافته است.آرامگاه وی مقابل بست پایین واقع شده است.اصل بنا در زمان سلطان محمد خدابنده ساخته شده و در سال های اخیر توسط آستان قدس بازسازی گردیده است.

خواجه اباصلت

اباصلت بن هروی که بیشتر با نام خواجه اباصلت شناخته میشود یکی از یاران وفادار امام رضا (ع)بوده است.وی در 17 شوال 207هجری قمری در خراسان درگذشت و آرامگاهش در 14کیلومتری مشهد قرار دارد.

بنای اصلی بقعه چهار ضلعی است و از هر سو به وسیله چهار در به بیرون مرتبط میشود.تزئینات کاشی هفت رنگ،دو رواق مستطیلی شکل و آینه کاری های این بنا زیبا ودیدنی است.

گنبد خشتی

مقبره امام سید محمد از نوادگان موسی بن جعفر معروف به گنبد خشتی در شهر مشهد واقع شده است واین بنا در ابتدای خیابان طبرسی در کوچه ای به همین نام در مجاورت کوچه سیاه آب قرار دارد.

این بنا مدفن امیر سلطان غیاث الدین محمد امر طاهرالموسی است که نسبتش با هفده واسطه به حضرت موسی بن جعفر(ع)میرسد.گنبد این آرامگاه از نظر معماری مشتمل بر دو بخش مهم پیوسته است که شامل فضای زیر گنبد به صورت چهارشاه نشین و یک هشتی ورودی است.بنا بر شواهد بنیان اولیه این بنا در دوره تیموری صورت گرفته و در عصر صفوی و قاجار نیز تکمیل و تزیین شده است.

میامی(امام زاده یحیی)

«امام زاده یحیی»یکی از فرزندان زید و نوه امام «زین العابدین» (ع)است.مادرش «ریطه»دختر «ابی هاشم بن محمد حنیفه» میباشد که در سال 107 هـ ق متولد شده است.یحیی برای ادامه مبارزات خود علیه بنی امیه،چون امنیتی نداشت،از نینوا(کربلا)به مدائن رفت و از آنجا به خراسان هجرت کرد.سرانجام در«جوزجان»از توابع خراسان در سال 125 هـ ق در سن 18 سالگی به شهادت رسید.بقعه مبارک امام زاده یحیی (میامی)در جاده سرخس 50کیلومتری  مشهد می باشد.این آرامگاه در دامنه کوهی،به فاصله یک کیلومتری از قریه «میامی»واقع شده است.بنای این ساختمان متعلق به قرن دهم هجری است.

امام زاده ناصر و یاسر

ناصر و یاسر از فرزندان موسی بن جعفر می باشند.از مشهد که به سمت طرقبه حرکت میکنیم جاده ای از سمت راست جاده ای به سمت روستاهای  خوش آب و هوای حصار گلستان و ازغد منشعب میشود.مزار این دو در اوایل این جاده قرار دارد.آستان امامزاده ناصر و یاسر (ع)تا قبل از اینکه چند سال پیش توسط اهالی منطقه بازسازی شود،شبیه مسجد محلی کوچکی بود که دو ضریح چوبی سبز رنگ در آن قرار داشت.ساختمان فعلی در سال 82 ساخته شده و حالا بعد از آستان مقدس امام رضا (ع)،زائر پذیرترین زیارتگاه مشهد است.البته بیشتر زائران این آستان ،مسلمانان کشورهای عربی هستند که گفته میشود در بازسازی این بقعه کمک های مالی کرده اند.اما در این میان همین جمعیت،ایرانی های زیادی هم هستد ک بعد از زیارت امام رضا (ع)به این زیارتگاه سر میزنند.

تعداد مشاهده: 947